Предстерилізаційне очищення проводиться після дезінфекції і відмивання інструментів від дезінфектантів. Його мета – видалення білкових, жирових, механічних забруднень і залишків лікарських препаратів. Усі нові інструменти, що не застосовувалися для роботи з пацієнтами, повинні пройти передстерилізаційне очищення з метою видалення промислового змащення і механічних забруднень.
Рекомендується проводити очищення в 2 етапи.
Перший етап – це первинна обробка використаних виробів у клінічних відділеннях. Відразу після знезараження з інструментів за допомогою щітки чи ватно-марлевого тампона видаляються забруднення. Мета такої обробки – видалення видимих забруднень.
Як при ручному, так і при механізованому способі очищення необхідно використовувати миючі препарати, які нетоксичні, дозволені до застосування, мають високі миючі властивості: мінімальне піноутворення, відсутність пірогенності та здатності викликати корозію, здатність добре змиватися.
Для зниження корозії металевих інструментів у миючий розчин, що містить перекис водню, можна додавати олеат натрію як інгібітор корозії
(1,4 мл на 1 л миючого розчину).
Після передстерилізаціного очищення вироби підсушують до повного зникнення вологи у сушильних шафах.
Якість предстерилізаційного очищення виробів медичного призначення оцінюють за наявністю залишків крові, жиру і миючих засобів. Наявність крові оцінюють шляхом постановки азопірамової чи амідопіринової проби. Залишки лужних компонентів миючого засобу визначають за допомогою фенолфталеїнової проби. Наявність жиру визначають постановкою проби із Суданом ІІІ.