044
572-00-58
Slide 1
Антисептика шкіри рук
Slide 2
Стерилізація
Slide 3
Дезінфекція
каталог
Знезараження шкіри рук

 

Не важливо, кому належить пріоритет відкриття необхідності обробки рук. Багатьма авторами роль засновника, до речі, відводиться угорському акушеру Ігнац Філіпу Земмельвейсу (Semmelweis) (1818-1865), який емпірично встановив у 1846 році причину післяпологового сепсису і запропонував метод обробку рук акушерів хлорного водою.

Шкіра – це захисна оболонка, яка попереджує проникнення бактерій до організму людини. При пошкоджені шкіри в результаті травм, ін’єкцій або хірургічних розрізів патогенні мікроорганізми можуть проникати в організм та викликати інфікування.

Антисептика шкіри перед ін’єкціями, пункціями, оперативними втручаннями та при післяопераційній обробці є ефективною профілактикою інфікування.

В разі якщо антисептика шкіри недостатня, бактерії можуть транспортуватися в тканини навіть стерильним інструментарієм та щипцями.

Для антисептичної обробки шкіри пацієнтів може вистачити 15 с, однак може виникнути необхідність у зволоженні шкіри антисептичним засобом протягом 10 хв.

Традиційно розрізняють три рівні обробки (деконтамінації) рук:

 

Мета обробки (ступінь деконтамінації)

Спосіб обробки

Видалення бруду та транзиторної флори, що контамінує шкіру рук медичного персоналу в наслідку контакту з інфікованими або колонізованими пацієнтами та/або контамінованими об’єктами зовнішнього середовища.

Звичайне миття рук

Видалення або знищення транзиторної мікрофлори

Гігієнічна антисептика

Видалення або знищення транзиторної мікрофлори та зниження чисельності резидентної флори.

Хірургічна антисептика

 

Основні показання для миття рук

 

Звичайне миття рук з миломобов’язково необхідне:

- Перед та після фізичного контакту з пацієнтом ( можливе використання гігієнічного антисептика, якщо не виникало масове забруднення);

- Перед приготуванням та роздачею їжі, перед їжею;

- Після  виконання деяких функцій власного організму (відвідування туалету та інше);

- В усіх випадках, коли руки явно забруднені.

 

Гігієнічна антисептика рукобов’язково необхідна:

- Перед виконанням інвазивних процедур;

- Перед роботою з особливо сприйнятливими пацієнтами та новонародженими;

- Перед та після маніпуляцій з ранами, катетерами;

- Перед використанням та після зняття рукавичок;

- Після контакту з виділеннями та предметами, що містять кров або мають вірогідність мікробної контамінації (наприклад, огляд інфікованого пацієнта, вимір ректальної температури).

 

Хірургічна антисептика рукобов’язково необхідна:

- Перед будь-якими хірургічними операціями.

 

Відповідно до Європейського стандарту обробки рук EN-1500:

1. Терти одну долоню об іншу долоню зворотно-поступальними рухами.

2. Правою долонею розтирати тильну поверхню лівої кисті, поміняти руки.

3. З'єднати пальці однієї руки в міжпальцевих проміжках інший, терти внутрішні поверхні пальців рухами вгору і вниз.

4. З'єднати пальці в «замок», тильною стороною зігнутих пальців розтирати долоню іншої руки.

5. Охопити основу великого пальця лівої кисті між великим і вказівним пальцями правої кисті, обертальне тертя. Повторити на зап'ясті. Поміняти руки.

6. Круговим рухом терти долоню лівої кисті кінчиками пальців правої руки, поміняти руки.

Кожен рух повторюється не менше 5 разів. Обробка рук здійснюється протягом 30 секунд - 1 хвилини.

Дуже важливо дотримуватися описаної техніки миття рук, оскільки спеціальні дослідження показали, що при рутинному митті рук певні ділянки шкіри (кінчики пальців і їх внутрішні поверхні) залишаються забрудненими.

Після останнього обполіскування руки насухо витираються серветкою (15х15 см). Цією ж серветкою закриваються водопровідні крани. Серветка скидається в ємність з дезінфікуючим розчином для утилізації.

При відсутності одноразових серветок можливе використання шматків чистої тканини, які після кожного використання скидаються у спеціальні контейнери та після дезінфекції відправляються в пральню. Заміна одноразових серветок на електричні сушарки недоцільна, тому що при них не відбувається розтирання шкіри, а значить не відбувається видалення залишків миючої речовини і злущування епітелію.

На головну сторінку

статті
Вирішальне значення у профілактиці ВЛІ має суворе дотримання санітарних норм і правил, умов та режимів застосування дезінфекційних і стерилізаційних засобів, тобто заходів неспецифічної профілактики внутрішньо-лікарняних інфекцій.
Антисептика шкіри перед ін’єкціями, пункціями, оперативними втручаннями та при післяопераційній обробці є ефективною профілактикою інфікування.
Усі нові інструменти, що не застосовувалися для роботи з пацієнтами, повинні пройти передстерилізаційне очищення з метою видалення промислового змащення і механічних забруднень.